Kominíček (žitný celozrnný chleba) recept

Top Recepty, Slané pečivo

Suroviny na recept

Očerstvení kvásku:
20-25 g žitného kvásku
80 g vody
100 g žitné chlebové mouky
Rozkvas:
200-205 g kvásku (viz výše)
150 g žitné celozrnné mouky
100 g šlehaného podmáslí
170 g vody
Těsto:
rozkvas (viz výše)
250 g žitné celozrnné mouky
50-70 g vody
lžička melasy
8-10 g (2 rovné lžičky) soli
trocha drceného kmínu

Postup přípravy receptu

  1. Nejprve občerstvíme kvásek (suroviny smícháme a zakryté necháme asi 10-12 hodin v teple kvasit), pak umícháme rozkvas - všechny suroviny na rozkvas (včetně občerstveného kvásku) dobře promícháme a necháme v teple místnosti dobře prokvasit (cca 2-3 hodiny).

  2. K hotovému rozkvasu přidáme zbytek mouky, ve vodě rozpuštěnou melasu, sůl, kmín a umícháme těsto, které ihned urovnáme do sádlem vymazané formy. Hníst není těsto třeba, stačí opravdu jen smíchat suché suroviny s tekutinou.

  3. Formu s těstem uzavřeme ve větším sáčku, který kynoucímu těstu pomůže udržet teplo a vlhko, a necháme 1-2 hodiny vykynout.

  4. Vykynuté můžeme vložit upéct do trouby, vyhřáté na 230 °C. Po 35 minutách pečení chleba z formy vyklepneme na mřížku nebo plech, na kterém ve formě stál, teplotu snížíme na 180-190 °C a cca 25-30 minut dopečeme. Chleby ve formě ráda peču od studeného startu – můžete také někdy vyzkoušet. Formu s těstem vložíte do studené trouby a teprve potom ji zapnete na 230 °C. Během doby, než se trouba nahřeje, chleba v teple ještě o něco dokyne. Právě proto ale není pečení od studeného startu vhodné pro chleby vykynuté až k hranici překynutí. Dalším zahříváním těsto ještě kyne a než se stačí zapéct a zpevnit, propadne se mu povrch, celý chléb se jakoby zboří do sebe.


Líbí se vám recept? Sdílejte tento skvělý recept!